Veespordi- ja Elamuskeskus

Matkad, ekskursioonid, rent

Vaata edasi

Sukeldumine, snorgeldamine

Vaata edasi

Valgusparvematkad

Vaata edasi

E-Bike matkad

Vaata edasi

Elamusmajutus- ja saunad

Vaata edasi

Tegevuste
kalender

Vaata edasi

Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskusest

Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus asub Harjumaal, Rummu karjäärijärve ääres, otse selle kallastel. Järv on tuntud nii oma kristallselge puhta vee (mille tõttu järv on saanud endale hüüdnime „helesinine laguun“) kui ka erakordselt põneva ajaloo poolest.

Keskuses pakutav tegevustevalik on lai. Sinna kuulub sukeldumine, snorgeldamine, aerusurf (SUP-lauad), valgusparvematkad,  veematkad kanuude ja raftidega, matkad elektriliste Fatbike maastikuratastega,  veespordivarustuse rent, parvsaunad ja elamusmajutus, giiditeenused maal ja vees, sukeldumiskoolitused ja palju muud.

Lisaks aktiivsele tegevusprogrammile pakume sündmuse läbiviimise kohta uudses veepealses parvsaunakompleksis, mille juurde kuulub kümblustünn, varjudega kaetud ujuvterrass, elamusmajutus veepealsetes paatmajakestes ning kaldal asuvates vagunkämpingu kupeedes.  Suurematele gruppidele pakub peokohta kõrvalasuv Paekalda Puhkekeskus. Meil suurepärased võimalused gruppidele meeleoluka ning seiklusi täis suvepäeva korraldamiseks.

Asume 20 minuti kaugusel Keila linnast ning 45 minuti kaugusel Tallinnast.

Veidi järve ajaloost

Murru vangla taga asuv karjäär oli kunagi täies ulatuses kuiv. Läbi aegade kaevandati seal paekivi. Põhilisteks töötegijateks olidki Murru vanglas olevad vangid.

Karjääri uputamine algas sisuliselt Eesti Vabariigi taasiseseisvumisega. Killustiku toodangule ei olnud enam sellises mahus nõudlust ning seoses seaduste muutumisega katkes vangide töö ja ka kogu töökorraldus paekarjääris. Endiselt jätkus aga karjääri lõunaküljel asunud pumbajaama töö (kaevandusalasse nõrguvat põhja- ja pinnasvett pumbati kilomeetrite pikkusesse kraavi, mis viis vee Rummu asula keskel olnud suurde tiiki ja vett kasutati põldude niisutamiseks.

Pumpamise intensiivsust hoiti vaid tasemel, et ei upuks välisvalve vahtkonda viiv tee ja vangla alal olnud hooned töötsoonis. Selle tõttu uppus esimesena karjääri lääneosa, sealt ei jõutud isegi ära toimetada suurt kaevandusekskavaatorit.

Kui Murru Vanglal valmis uus idapiire, kadus vajadus hoida kuivana vana välisvalve vahtkonna teed ja pumbajaama tegevus peatati. Algas kiire veetõus, mis mattis peagi enda alla enamuse endise kutsekooli ja tööstuse territooriumist, mis jäi vastvalminud idapiirdest väljapoole. See mitmekesine veealune maailm on omamoodi muuseum, mis on muutnud Rummu karjääri üheks Eesti sukeldujate meelispaigaks.

Võta ühendust

Meie juurde saad

Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus asub Vasalemma vallas, Rummu alevikus, karjäärijärve lõunapoolsel kaldal (ca 50 km Tallinnast). Teekond meieni on järgmine: Tallinna poolt tulles tuleb sõita mööda vana Keila- Haapsalu maanteed Vasalemma poole,  ületada Vasalemma sild ning sõita edasi, kuni tuleb Munalaskme- Riisipere ristmik. Sealt tuleb pööra vasakule ning kohe esimesel võimalusel paremale kruusateele. Peale paari kilomeetrit kruusateed hakkabki metsa varjust paistma Paekalda puhkekeskus.

E-mail

Telefonid

+372 580 70700